تبلیغات
مطالب اینترنتی - مطالب اردیبهشت 1397

رابطه‌ شگفت‌انگیز میدان‌های مغناطیسی و آشیانه‌سازی لاک‌پشت‌ها

نویسنده :نویسنده
تاریخ:سه شنبه 11 اردیبهشت 1397-01:06 ب.ظ


لاک‌پشت‌های دریایی گاهی به اشتباه در ساحلی دیگر با همان میدان مغناطیسی ساحلی که در آن متولد شده‌اند، لانه می‌سازند و این همان شیوه‌ای است که آن‌ها راه خانه‌ی خود را می‌یابند.

بر اساس یک مطالعه‌ی جدید، لاک پشت‌های دریایی لاگرهد (Loggerhead) که در سواحلی با میدان‌های مغناطیسی مشابه لانه‌سازی می‌کنند، از لحاظ ژنتیکی با هم شباهت دارند.

کنت لومان، استاد زیست‌شناسی در دانشگاه کارولینای شمالی، می‌گوید:

لاک‌پشت‌های لاگرهد موجوداتی شگفت‌انگیز هستند که با مهاجرت انفرادی طی اقیانوس اطلس و برگشت از آن مسیر، زندگی می‌کنند. آن‌ها سرانجام به آشیانه‌ی خود روی ساحل، همان جایی که از تخم خارج شده‌اند، بازمی‌گردند و اگر آن ساحل تغییر کرده باشد یا دیگر موجود نباشد، آن‌ها ساحلی با میدان مغناطیسی بسیار مشابه پیدا می‌کنند.

این مطالعه که در ژورنال Current Biology منتشر شده است، بینش ارزشمندی در مورد رفتارهای جهت‌یابی و آشیانه‌سازی لاک‌پشت‌ها فراهم می‌آورد و از این راه موجب ارتقاء فعالیت‌های آینده برای حفاظت از این موجود می‌شود.

مقاله‌های مرتبط:

نکات قابل توجه در این مطالعه عبارتند از:

  • صرف نظر از مجاورت جغرافیایی یا ویژگی‌های محیطی سواحل آشیانه‌سازی، میدان‌ مغناطیسی قوی‌ترین پیش‌بینی‌کننده‌ی تشابه ژنتیکی بین لاک‌پشت‌های دریایی لاگرهد است.
  • این یافته‌ها تأییدکننده‌ی نتایج پژوهش‌های قبلی است که نشان می‌داد لاک‌پشت‌های دریایی از میدان‌های مغناطیسی برای یافتن راهشان در برگشت به ساحل، جایی که متولد شده‌اند، استفاده می کنند.
  • این مطالعه‌ی جدید نشان می‌دهد که گاهی لاک‌پشت‌ها به اشتباه در ساحلی دیگر با همان میدان مغناطیسی لانه می‌سازند؛ حتی اگر از لحاظ جغرافیایی دور از ساحلی باشد که در آن متولد شده‌اند.
  • در فعالیت‌های حفاظت از این گونه، باید اهمیت میدان مغناطیسی ساحل برای جذب این لاک‌پشت‌ها در نظر گرفته شود. سدها، خطوط برق و ساختمان‌های بزرگ ساحلی ممکن است میدان مغناطیسی که لاک‌پشت‌ها با آن رو‌به‌رو می‌شوند، تغییر دهند.

لومان می‌گوید:

این یک بینش جدید و مهم است در مورد اینکه چگونه لاک‌پشت‌های دریایی طی مهاجرت‌های طولانی خود، جهت‌یابی می‌کنند. این موضوع باید کاربردهای مهمی برای حفاظت از لاک‌پشت‌های دریایی و دیگر حیوانات مهاجر همانند ماهی سالمون، کوسه‌ها و پرندگان خاص داشته باشد.لینک منبع

مطلب رابطه‌ شگفت‌انگیز میدان‌های مغناطیسی و آشیانه‌سازی لاک‌پشت‌ها در سایت مفیدستان.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

الجبیر: آمریکا از قطر حمایت نکند، یک هفته‌ای ساقط می‌شود

نویسنده :نویسنده
تاریخ:چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397-05:06 ق.ظ


خبرگزاری فارس: وزیر امور خارجه عربستان سعودی می‌گوید قطر باید هزینه حضور نظامیان آمریکایی در سوریه را متقبل شود.

به گزارش شبکه العربیه، «عادل الجبیر» سه‌شنبه شب در حضور نظامیان آمریکا در سوریه گفت: «قطر قبل از آنکه دولت آمریکا حمایت های خود از دوحه را قطع کند، باید نیروهای خود را به سوریه اعزام کند».

او گفت که قطر باید هزینه حضور نیروهای آمریکایی در سوریه را پرداخت کند.

وزیر خارجه سعودی گفت: «اگر آمریکا نیروهای خود را از قطر خارج کند، رژیم این کشور در کمتر از یک ساعت سرنگون خواهد شد».

آمریکا هم‌اکنون در پایگاه هوایی «العُدید» قطر حضور دارد و از این پایگاه برای انجام آنچه واشنگتن «عملیات علیه تروریسم» می‌خواند، استفاده می‌کند.

«دونالد ترامپ»، رئیس جمهوری آمریکا عصر سه‌شنبه به هنگام استقبال از «آمانوئل ماکرون»، همتای فرانسوی خود گفت که نظامیان آمریکا از سوریه خارج خواهند شد.

عادل الجبیر هفته گذشته گفت که به آمریکا پیشنهاد داده است که نیروهای سعودی و عربی به سوریه اعزام شوند.لینک منبع

مطلب الجبیر: آمریکا از قطر حمایت نکند، یک هفته‌ای ساقط می‌شود در سایت مفیدستان.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Admin Logo
themebox Logo